Wstęp

Ze względu na swoje położenie nad dwoma rzekami, w otulinie dużego kompleksu leśnego, gmina Pomiechówek cieszyła się zainteresowaniem wśród turystów, szczególnie weekendowych. Swoje ośrodki wypoczynkowe zbudowało w okolicy Pomiechówka kilka warszawskich przedsiębiorstw. Większość z nich po przemianach ustrojowych przestała istnieć. Na tej stronie zamieszczamy informacje o tych obiektach.

Ośrodek Róży Luksemburg

Pełna nazwa „Ośrodek Zakładów Wytwórczych Lamp Elektronicznych POLAM im. Róży Luksemburg”. Został wybudowany z końcem lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Ośrodek, mimo że obecnie administracyjnie położony w granicach wsi Janowo w gminie Zakroczym, utożsamiany był i jest ze Szczypiornem, z jego uroczymi lasami, wąwozami i rzeką. Ośrodek został zlikwidowany i popadał w ruinę. Właściciel terenu Lasy Państwowe, wydzierżawiły teren i zabudowania stowarzyszeniu Markot. Ośrodek położony był na powierzchni 0,6 ha, posiadał 440 miejsc noclegowych w trzech pawilonach.

Ośrodek wypoczynkowy „Wisła”

Mieścił się w Kosewku, na lewym brzegu Wkry, na powierzchni 1,4 ha. Należał do Stołecznej Rady Miasta wydziału Kultury i Turystyki. Na terenie ośrodka znajdował się piętrowy budynek z restauracją „Młynarka”, posiadający 17 miejsc noclegowych oraz domki kempingowe, w których znajdowało się 112 miejsc noclegowych. Ośrodek czynny jest sezonowo.

 

Ośrodek Policji

Ośrodek Wypoczynkowy Komendy Stołecznej Policji usytuowany był w Kosewku na lewym brzegu Wkry. Zajmował powierzchnię 6,67 ha. W skład ośrodka wchodził budynek stały oraz domki kempingowe, sezonowe, w sumie 100 miejsc noclegowych. W budynku mieściła się stołówka, mieszkanie kierownictwa, biuro. W 1992 roku ośrodek przeszedł na własny rozrachunek.

 

Ośrodek NIK

Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Najwyższej Izby Kontroli zajmuje powierzchnię 7,15 ha. Zlokalizowany jest na wysokim wzniesieniu nad Wkrą. Elegancki dwupiętrowy budynek posiada 100 miejsc noclegowych. Ośrodek czynny jest przez cały rok i działa nieprzerwanie do dzisiaj. Został wyposażony w basen, który na początku był odkryty, użytkowany latem. Obecnie basen został pokryty dachem. Znajduje się tam również boisko, kort, place zabaw.

Ośrodek FSO

Ośrodek wypoczynkowy Fabryki Samochodów Osobowych znajdował się na lewym brzegu Wkry, po drugiej stronie miejscowości. Administracyjnie była to miejscowość Czarnowo. Zajmował powierzchnię 5,5 ha z dużym terenem leśnym. Na terenie ośrodka znajdował się stały budynek z recepcją, posiadający 20 miejsc noclegowych. W sezonowych pawilonach dostępnych było 80 miejsc noclegowych  (stan do początku lat 90-tych). Obok znajdował się sezonowy ośrodek wędkarski o powierzchni 0,91 ha. Znajdujące się na terenie ośrodka stare, 140 letnie sosny, zostały przytłoczone topolami, które jako szybko rosnące opanowały teren ośrodka.

Po przemianach ustrojowych ośrodek podupadł i został sprzedany. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i funkcjonuje pod nazwą „Zacisze Anny Korcz”. Znana aktorka prowadzi tam salę weselna, która powstała z wyremontowanej stołówki dawnego ośrodka. dodatkowo stare pawilony z noclegami zostały zburzone i pobudowano nowe. Służą one gościom weselnym. stary budynek z noclegami jest remontowany. Na terenie prowadzona jest też popularna latem plaża z grillem i wypożyczalnia kajaków. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie https://zacisze-pomiechowek.pl/

 

zdjęcie ze strony ośrodka

Ośrodek Wędkarski w Błędowie

Jet to ośrodek prowadzony przez Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 5 w Warszawie. Ośrodek położony jest nad Jeziorem Błędowskim zwanym także Jeziorem Pomocnia. Ośrodek posiada domki kempingowe usytuowane nad Jeziorem, pawilon sanitarny w lesie, drewnianą przystań z pomieszczeniem mieszkalnym dla kierownika (opis budynków to stan na początek lat 90-tych). Cytat ze strony ośrodka:

„Prężna działalność Sekcji Zakładowych, takich jak ZWLE im. Róży Luksemburg, FSO, BKP-Mot, EC-Żerań pozwoliła na budowę na tym terenie stałego obiektu przystani wędkarskiej.”

Dużą pomoc w postaci opieki i organizacji budowy okazał p. Leszczyński, ówczesny gospodarz schroniska. Atrakcyjność Schroniska POMOCNIA utrzymuje się do dziś, a jego urządzenia służą szerokim rzeszom wędkarzy również spoza Koła nr 5. Wędkarze zrzeszeni w naszym Kole dobrze wiedzieli, że oprócz zarybiania trzeba strzec posiadanej wody przed kłusownictwem.”

Ośrodek istnieje nadal i prężnie działa. Ma dobrą infrastrukturę, czyli są pomosty łódki, stanowisko do obrabiania ryb, parking dla samochodów i noclegi w domkach o różnym standardzie (64 miejsca noclegowe). Organizowane są tam zawody wędkarskie w różnych kategoriach wiekowych, działa szkółka wędkarska. Strona ośrodka https://kolo5.ompzw.pl/

Zdjęcie ze strony ośrodka.

Źródła

„Powszechna inwentaryzacja przyrodnicza gminy Pomiechówek”. Warszawa 1993