Pomnik bitwy pod Czarnowem (nieistniejący)
100 – lecie bitwy pod Czarnowem w 1906 r. Rosjanie uczcili postawieniem pamiątkowego pomnika w tej miejscowości. Prawdopodobnie pomnik nie znajdował się w Czarnowie, tylko w Modlinie. Pierwotna wersja była upamiętnieniem bitwy pod Czarnowem.
Pomnik imperatora Aleksandra II – króla polskiego w Stanisławowie (nieistniejący)
Pomnik „Chwała bohaterom ojczyzny” (nieistniejący)
Pomnik został odsłonięty 11 października 1973 roku w 30 rocznicę powstania Ludowego Wojska Polskiego na skwerze u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Wolności. Pomnik potocznie nazywany był przez mieszkańców Pomiechówka „Armatką”. Armata zniknęła z pomnika w niewyjaśnionych okolicznościach, a w tym miejscu powstał inny pomnik.
Pomnik-upamiętnienie 3 milicjantów zastrzelonych przez Roja (nieistniejący)
28 sierpnia 1950 roku, oddział żołnierzy wyklętych, pod dowództwem Roja (Mieczysława Dzieduszkiewicza), wstrzymał odjazd pociągu w celu przeszukania . Prawdopodobnie było to poszukiwanie ważnej osoby. Akcja skończyła się tragicznie. Żołnierze zastrzelili trzech miejscowych milicjantów, w tym dwóch braci. Władze komunistyczne upamiętniły poległych funkcjonariuszy pomnikiem, w postaci trzech kamieni. Na jednym z nich umieszczono tablicę z datą wydarzenia i nazwiskami zabitych. Zostali oni pochowani na miejscowym cmentarzu parafialnym.
Pomnik ku czci gen. Sławoja-Składkowskiego
Pomnik powstał w miejscu „Armatki” u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Wolności w 2001 roku. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 8 maja. Powstanie pomnika związane było z przywracaniem pamięci o generale Sławoju-Składkowskim, który jest ważną dla Pomiechówka postacią oraz z nadaniem imienia generała powstałemu w Pomiechówku gimnazjum.
Pomnik – kamień przy ul. Warszawskiej
Pomnik znajduje się u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Warszawskiej. Został poświęcony wszystkim poległym w obronie ojczyzny. Skwer, na którym znajduje się kamień otaczają kamienie, a na każdym z nich znajduje się ważna z punku widzenia historii gminy data. Obecnie od 2022 roku na skwerze odbywają się uroczystości związane z uczczeniem rocznicy Powstania Warszawskiego – Godzina „W”.
Pomnik – figura św. Anny
Pomnik, a właściwie figura św. Anny, patronki parafii Pomiechowo znajduje się u zbiegu ulic Modlińskiej i Nasielskiej. Jest to figura św. Anny, patronki rzymsko-katolickiej parafii Pomiechowo. Jednocześnie jest to pierwszy na świecie pomnik poświęcony matkom (św. Anna jest matką Matki Boskiej). Pomnik powstał w dwudziestoleciu międzywojennym. Został ufundowany ze środków PCK. Napis na tablicy znajdującej się na pomniku, to słowa prezydenta Ignacego Mościckiego: „Dzieci Kochajcie i Szanujcie Matki Wasze. Miłością Rosną i Szlachetnieją Wasze Serca”. Pod nią zaś wezwanie do modlitwy: „Św. Anno Módl Się Za Nami”.
Pomnik Ofiar Fortu III i II wojny światowej
Pomnik znajduje się w Pomiechówku przy ulicy Nasielskiej przed Szkołą Podstawową. 24 września 1974 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika, projekt wykonał artysta rzeźbiarz Antoni Ślęzak. Pomnik upamiętnia ofiary obozu hitlerowskiego w Forcie III oraz wszystkie ofiary II wojny światowej. Pomnik powstał po sesji naukowej „Pomiechówek oskarża”, która odbyła się w maju 1972 roku. Wtedy został zamurowany kamień węgielny pod pomnik, który rzekomo jest kamieniem pochodzącym z Fortu III. W 2020 roku Fundacja Fort III Pomiechówek dokonała rewitalizacji pomnika. Prace wykonała firma Granity Skwara – kamień naturalny. Koszty okazały się dużo większe niż wcześniej przewidziany budżet, ale firma poniosła te dodatkowe koszty bezinteresownie. Fundacja Fort III Pomiechówek, stara się o przywrócenie terenowi wokół pomnika, pierwotnego wyglądu, który widoczny jest na jednym ze zdjęć. Na zdjęciu również jedna z korespondencji w tej sprawie z Lasami Państwowymi.
Pomnik obok Fortu III
Pomnik w miejscu katastrofy lotniczej
25 stycznia 1996 roku, w lesie w pobliżu Leśnictwa Pomiechówek, miała miejsce katastrofa lotnicza, w której zginęło dwóch pilotów oblatywaczy: płk Marian Puchalski i ppłk Marek Wasiak. W miejscu katastrofy znajduje się pomnik, na który składa się kamień z tablicą i ogon samolotu. Szczegóły katastrofy zostały opisane na tablicy (zdjęcie poniżej).
Źródła
dr Piotr Oleńczak „Osiem wieków w dolinie Wkry”
Internet, facebook „Historia Nowego Dworu Maz. i okolic”
film „Stacja Pomiechówek” (youtube) zrealizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Pomiechówku
zdjęcia współczesne Danuta Bolek