Wstęp
Zasłużony dla parafii Pomiechowo kapłan, który był proboszczem przez 39 lat. Prowadził parafię w trudnym czasie powojennej odbudowy i komunistycznej laicyzacji.
Życiorys
Urodził się 6 listopada 1908 roku w Ceranowie (powiat Sokołów Podlaski). W 1928 roku otrzymał świadectwo dojrzałości po ukończeniu gimnazjum w Sokołowie. Od razu po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Płocku. 10 czerwca 1934 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Nowowiejskiego. pierwszą pracę rozpoczął jako wikariusz w Pułtusku. Po roku został wikariuszem w Świedziebni na cztery lata (1935-1939). Przed rozpoczęciem wojny został wikariuszem w Winnicy. W 1944 roku ze względu na zbliżający się front ukrył się wraz z innymi księżmi w Strzegocinie. Po wyzwoleniu został wikariuszem w Nasielsku i został tymczasowym administratorem parafii. Po miesiącu urzędowania został wicedziekanem nasielskim. 31 grudnia 1945 roku został mianowany administratorem parafii Pomiechowo. 10 stycznia 1946 objął parafię i rozpoczął dzieło odbudowy kościoła, która został pomyślnie zakończona. Oprócz pracy w parafii Pomiechowo w latach 1972-1978 pełnił funkcję ojca duchowego kapłanów dekanatu zakroczymskiego. Za zasługi przy odbudowie kościoła i pracę duszpasterską otrzymał w 1959 roku od papieża Jana XXIII szambelanię honorową. W 1985 roku przeszedł na emeryturę i pozostał w parafii Pomiechowo jako kapłan wspomagający w pracy duszpasterskiej. Zmarł 10 września 1994 roku na plebanii w Pomiechowie. Został pochowany na miejscowym cmentarzu dwa dni później.
Zasługi dla parafii Pomiechowo
- Odbudowa świątyni i budynków plebańskich po zniszczeniach powstałych w czasie II wojny światowej. Był to żmudny proces polegający na gromadzeniu materiałów, przygotowaniu projektu, zatrudnieniu ekipy budowlanej. w 1947 roku podciągnięto ściany, wstawiono okna, dach pokryto dachówką, ukończono budowę wieży i pokryto ją blachą. w 1948 roku wyremontowano ołtarz główny, pomalowano wewnątrz ściany. kolejnymi pracami były wykonanie sklepień, budowa chóru, ozdobienie ścian freskami, wykonanie drogi krzyżowej, zrobienie dachu na kaplicy.
- Wyremontowanie plebanii po zniszczeniach wojennych, budowa stodoły, obory i chlewów w obejściu plebańskim. następnie w latach 50-tych otynkowanie plebanii i dobudowa werandy, został oszalowana organistówka.
- W 1960 roku został odnowiony i pokryty złoceniami zabytkowy ołtarz główny oraz ołtarz w kaplicy.
- Został wykonana dębowa ambona, dębowe ławki, przygotowano dwie sale katechetyczne, nad zachrystią i na plebani.
- Przy plebani dobudowano warsztat i garaż. Teren został ogrodzony.
- Umieszczenie figury serca Pana Jezusa i Matki Bożej na frontonie kościoła oraz tablic milenijnych.
- Wykonano remont organistówki i wykonano chodnik procesyjny wokół kościoła.
- Wyremontowano organy dodając nowe głosy.
- Wykonano kolejne odnowienie plebanii wewnątrz i na zewnątrz.
- Odnowienie figury św. Anny w Pomiechówku.
- Wykonano nowy dom dla wikariuszy i sióstr zakonnych.
- Wieloletnia owocna praca duszpasterska na terenie parafii, dzięki której parafianie włączali się w odbudowę kościoła, chętnie przystępowali do sakramentów świętych (znacznie wzrosła w ciągu kilku lat liczba przyjmujących komunię i przystępujących do bierzmowania), włączali się w życie parafii.
- Otwartość na parafian, na ich sprawy, włączanie się w życie społeczności.
- Kształtował życie religijne i postawy moralne wielu pokoleń mieszkańców Pomiechówka. Każdego człowieka darzył szacunkiem i zawsze znalazł czas na chwilę rozmowy. Wspierał działalność świeckich katolików. Cieszył się z powstających grup oazowych, chóru, scholi i innych. Wszyscy odczuwali bliskość księdza prałata, że jest wśród nas i z nami. Chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami, służył radą i pomocą.
Ks. prałat Mazurczak został przez swoich parafian zapamiętany jako wartościowy kapłan, który zrobił w Pomiechowie bardzo wiele. W hołdzie wieloletniemu proboszczowie, parafianie ufundowali tablicę, która znajduje się w kruchcie kościoła. Został też wydany folder poświęcony księdzu Mazurczakowi.
Źródła
Gazetka parafialna „Echo” wydawana w parafii w latach …
„Duchowieństwo Diecezji Płockiej, Wiek XX, Tom I, cześć 1, Płock 2007, ks. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski
Zdjęcia współczesne Danuta Bolek